Ankarada Gezilecek Yerler

Ankarada Gezilecek Yerler

Ankara’da gezilecek yerler neresi buralara nasıl gidebilirsiniz tam olarak adresleri nerelerdir sizlere elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız.

ATAKULE

Atakule sadece Ankara’nın değil tüm Türkiye’nin önemli simgelerinden biridir. Atakule aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık konutlarının yakınında şehir manzarasına tamamen hakim olan bir noktadadır. Atakule Alışveriş Merkezi Ankara’nın Çankaya ilçesinde epey ünlü olan Cinnah Caddesinde yer almaktadır. 125 m yükseklikte inşa edilmiş kule seyir terasından oldukça güzel manzaralara şahit olmaktadır. Aynı zamanda kulenin altında cafe ve barlarda mevcut olup insanların yemek ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için lokantada yer almaktadır. Kulenin en üst kısmında kokteyl salonu da kuleye ayrı bir ilgi katmaktadır. Ankara’nın en çok ziyaret edilen bir diğer yeri olan Kızılay’dan Ankara’nın hemen hemen her noktasına ulaşım için araçlar mevcut olduğundan sizlere aşağıda Atakuleye Kızılay’dan nasıl gidebileceğinizi anlattık.

atakule

413-3 – (ÖHO) ALTINPARK-ÇANKAYA 413 – ALTINPARK-ÇANKAYA 113 – OPERA-BİRLİK MH. 408 GÜNEŞEVLER-HASKÖY-ATAKULE-ÇANKAYA 173 – OPERA-HOŞDERE CD.-HİLAL MH. 188 – ORAN SİTESİ-KEÇİÖREN 388 – OPERA-YUKARI AYRANCI-KÜÇÜKESAT 185 – ORAN SİTESİ-ULUS 135 – ORAN SİTESİ-ULUS 427 – SUBAYEVLERİ-BAKANLIK-A.AYRANCI 185-3 – (ÖHO) ORAN SİTESİ-GÜNEŞEVLER(MAVİ) 304 – ÖRNEK-KIZILAY-AŞAĞI AYRANCI 427-3 – (ÖHO) SUBAYEVLERİ-A.AYRANCI 190 – GÜVENPARK-YEŞİLKENT MH.-KARATAŞ MH. 121 – OPERA-TOKİ-TURKUAZ otobüslerini kullanarak Atakuleye ulaşabilirsiniz.

GÖKSU PARKI

Ankara’da gezilebilecek yerleri anlatırken Göksu Parkından bahsetmeden olmazdı diye düşünüyorum. Ankara’nın en büyük parkları arasında yer alan Göksu Parkı, hem şehirdeki insanların hemde turistlerin sürekli olarak ziyaret ettiği noktalardan birisidir. Ankara’nın Etimesgut İlçesine Bağlı olan Eryaman Semtinde yer alan Göksu Parkında restoranlar, piknik alanları, kafeler, düğün salonları, çocuklar ve gençler için eğlence mekanları, çocuk parkları, spor alanları, futbol, basketbol sahaları yer almaktadır. Göksu Parkında keyifli bir piknik yapabilir ve gölün eşsiz manzarasının keyfini çıkartarak  fotoğraf makinenizle bu anlarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Her yaşa hitap eden Göksu Parkında aynı zamanda gölde deniz bisikletlerine de binebilirsiniz. Peki Göksu Parkına nasıl ulaşabilirsiniz?

GÖKSU PARKI

Göksu Parkına giden Ego otobüslerinin bir kısmını aşağıda sizlere belirttik.

EGO 541-3 – (ÖTA) ERYAMAN-KIZILAY EGO 548 – ERYAMAN 3 ETAP-BATIKENT METRO EGO 543 – ERYAMAN-BEŞEVLER EGO 540-2 – ERYAMAN-SIHHİYE(4 ETAP) EGO 546 – ERYAMAN-BEYTEPE EGO 548-2 – ERYAMAN 3 ETAP(YENİMAHALLE DEVLET HASTANESİ)-BATIKENT-METRO EGO 531-2 – ERYAMAN-FATİH-SİNCAN-ELVANKENT-ETİMESGUT EGO 550 – ERYAMAN 3-4.ETAP-BATIKENT METRO EGO 541 – ERYAMAN-KIZILAY EGO 540 – ERYAMAN-SIHHİYE EGO 541-2 – ERYAMAN-KIZILAY(4 ETAP) EGO 548-4 – ERYAMAN 3 ETAP(MAVİ-YILDIZ SİTESİ)-BATIKENT METRO EGO 544 – ERYAMAN-ODTÜ

BEYPAZARI

Ankara’nın tarihi yerleri arasında yer alan Beypazarı Ankara’nın 98 km. batısında yer almaktadır. Beypazarı toprakları eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış eski bir yerleşim yeridir. Selçuklular döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Beypazarı Türklerin Anadolu’ya egemen oluşuyla Türkmen boylarının da yurdu olmuştur. El sanatlarında oldukça önemli bir ilçe olan Beypazarın’da telkari, dokumacılık, yemencilik, bindallı el işlemeleri, dövme ve bakırcılık, demircilik, saraçlık ustalar tarafından gelir kaynağı olmuştur. Geleneksel tarihi evleri ve el sanatlarıyla meşhur olan Beypazarın’da yöresel yemeklerde ön plandadır. Beypazarına ulaşım için Beypazarı Belediyesinin sitesinde yer alan ulaşım tarifinde şu şekilde bilgi yer almaktadır. Beypazarı´na ulaşım için; Ankara´da bulunan Etlik Otobüs Terminali´nden (Eski Garajlar) saat başı, Akköprü Migros´tan yarım saat arayla otobüs ve minibüsler hareket etmektedir.

BEYPAZARI

ANITKABİR

Anıtkabir Mustafa Kemal Atatürk’ün ve İsmet İnönü’nün kabrinin bulunduğu tarihi bir müzedir. Aslanlı yol, tören meydanı ve mozolesi ile bilinen Anıtkabir’de simetri gözetilerek yerleştirilmiş on adet kule vardır. Ayrıca kulelerin iç duvarlarında, o kulenin ismiyle ilgili kompozisyon yer almaktadır. Anıtkabire gittiğinizde aslanlı yoldan da yürümeden geçmek olmaz. Ziyaretçileri Atatürk’ün huzuruna hazırlamak için yapılmış olan Aslanlı yol tam 262 metre uzunluğundadır. Aynı zamanda Aslanlı yol üzerinde 24 tane aslan heykeli bulunmaktadır. Anıtkabir çok büyük bir alana sahip olduğundan kısa bir sürede gezmeniz mümkün değil bu yüzden tamamen bir gününüzü buraya ayırmanızda fayda var. Anıtkabir’e gitmek için yine Kızılay’ı tercih edebilirsiniz. Kızılay’dan yakın olan Anıtkabir’e isterseniz yürüyerekte ulaşabilirsiniz. Kızılay’dan Anıtkabir’e ulaşmanın bir diğer yolu ise Ankaray’ı kullanmanız olacaktır. Ankaray’a binerek Tandoğan durağında indiğinizde Anıtkabir size sadece yürüme mesafesinde kalacaktır.

ANITKABİR

AQUA VEGA AKVARYUM

Aqua Vega akvaryumda su altı dünyasının en heyecan verici canlılarını keşfedebilirsiniz. Ankara’da bulunan alışveriş merkezlerinden Nata Vega Outlet’de Aqua Vega Akvaryum’da tünel yolculuğu ile köpek balıkları, koi balıkları ve napolyon balıkları gibi birçok çeşit balığı görebilirsiniz. Aynı zamanda Aqua Vega’da sevdikleriniz için sürprizler yapabilirsiniz. Doğum günü kutlamaları, evlilik teklifleri gibi bir çok özel anlarınızı Akvaryum manzaralı ortamda kutlayabilirsiniz. Nata Vega AVM’ye ulaşmak için;

AQUA VEGA AKVARYUM

EGO 336 – YAKUPABDAL-ULUS EGO 340 – EGE MAHALLESİ-KIZILAY-BEŞEVLER-DDY EGO 339-3 – (ÖHO) EGE MH.-BEŞTEPE EGO 339 – EGE MAHALLESİ-SIHHİYE-ULUS EGO 341 – EGE MAHALLESİ-KIZILAY-A.B.B.BİNASI EGO 353 – BOĞAZİÇİ-4.CD.-ULUS EGO 338 – EGE MAHALLESİ -6.CD.-SIHHİYE-ULUS EGO 330 – EGE MH.-LOJMAN-KIZILAY EGO 334 – KUSUNLAR TOKİ-KIZILAY -SIHHİYE-ULUS EGO 342 – EGE HAREKET NOKTASI-GÖLTEPE HAREKET NOKTASI  EGO 351 – AKŞEMSETTİN-SU DEPOSU-SIHHİYE-ULUS otobüslerini kullanabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*