Askerlik Yeri Sorgulama

askerlik-sorgulama

 

Türkiye’de 20 yaşına gelen her Türk vatandaşı askerliği yapması zorunlu olduğundan Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen şehre askerlik yapmaya gider. Türk Silahlı Kuvvetlerince askerler görevini iki şekilde yapmaktadır. İlk olarak acemi birliğiyle başlayan askerlik daha sonrasında usta birliğiyle bikmektedir. Son zamanlarda çıkan yeni yasayla birlikte askerliğin süresi 12 aya kadar indirilmişti. Ülkemizde zorunlu askerlik olduğundan dolayı askere gidecek vatandaşlar e devlet üzerinden askerlik durumu sorgulaması yaparak askerliğinin nereye çıktığını öğrenebiliyor. Askerlik yeri sorgulama ile ilgili ayrıntılara aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.

Askerlik Yeri Nasıl Öğrenilir?

Askerlik durumunuz, askerliğinizin ertelenme nedeni ve diğer askerlik durumlarınız hakkında bilgi almak ve sorgulama yapmak için Milli Savunma Bakanlığı’nın e devlette bulunan askerlik durum belgesi sorgulama işlemini yapmalısınız. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

ASKERLİK DURUM BELGESİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

E devlet sisteminde bu işlemi gerçekleştirebilmek için bir e devlet şifresine ihtiyacınız var. E devlet şifreniz yoksa PTT’den müracaat ederek bir e devlet şifresi edinebilirsiniz.

 

Son Güncelleme : 01.04.2018

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*