Aski Borç Sorgulama

ASKİ Borç Sorgulama

ASKİ’ ye olan su borcunuzu evinizden çıkmadan, saatlerce sıra beklemeden de öğrenmeniz mümkün. İnternet üzerinden yapacağınız sorgulama işlemi ile toplam su faturası borcunuzu, borcunuzun son ödeme tarihini, ödenmemiş borcunuzun olup olmadığı gibi detayları kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden yapabileceğiniz ASKİ borç sorgulama işlemleri; su aboneliği bulunan tüm vatandaşların kurumun internet sitesi üzerinden belirtilen adımları takip ederek kolaylıkla yapabileceği bir işlemdir. ASKİ resmi internet sitesi ya da E-Devlet sitesi üzerinden borç sorgulama, fatura ödeme gibi işlemler kolaylıkla yapılabilir.

Su aboneliği bulunan ve faturalarında sürprizler yaşamak istemeyen vatandaşlar ya da fatura ödeyebilmek için banka veznelerinde bekleyecek vakit bulamayan çalışanlar için oldukça büyük kolaylık sağlayan bu uygulamaların kullanımı da oldukça kolaydır.

ASKİ Sitesinden Nasıl Borç Sorgulanır?

ASKİ borç sorgulama işlemleri için iki bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. İlki su abonesi olan kişinin kimlik numarası diğeri ise faturanın üzerinde yazan abone numarasıdır.

Bu bilgilerden sonra sırası ile yapılması gereken işlemler şu şekildedir;

  • ASKİ resmi internet sayfası açılmalıdır. Arama motorlarında ‘ASKİ’ yazıp çıkan sonuca tıklayarak ya da adres çubuğuna ‘ aski.gov.tr’ adresini yazarak bu sayfayı açmanız mümkündür.
  • Açılan sayfayı aşağı indirerek online başvurular bölümünü görebilirsiniz. Bu kısımda fatura sorgulama yazısına tıklamanız gereklidir.
  • Açılan pencerede sizden istenen TC Kimlik numarası ve abone numarası kısmına istenilen bilgiler yazılmalıdır. Abone numarası faturanızın üzerinde, üst kısımda yazan 6-7 haneli sayıdır.
  • Bu alanları doldurduktan sonra borç sorgula yazısına tıklayarak su faturalarınız ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

 E-Devlet Sitesinden ASKİ Borcu Nasıl Sorgulanır?

Artık e-devlet sistemi üzerinden de pek çok kuruma ait işlem kolaylıkla yapılabilmektedir. ASKİ borç sorgulama, fatura ödeme gibi işlemler de bunlardan sadece biridir. Buradan borç sorgulama işlemi yapmak için takip etmeniz gereken adımlar ise şunlardır;

  • Arama motorlarına e-devlet yazarak arama yapıp çıkan sonuçlardan ya da ‘turkiye.gov.tr’ bağlantısını adres çubuğuna yazarak bu siteyi açabilirsiniz.
  • Açılan sayfadan e-devlet şifreniz ve kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmanız gereklidir.
  • Sayfada açılan ve içerisinde ‘size nasıl yardım edebilirim?’ yazan arama çubuğuna aski borç yazıldığında borç sorgulaması yapacağınız kurumun sayfası aşağıda açılacak listede çıkacaktır. Bu bağlantıya tıklandığında e-devlet sitesi üzerinden direk olarak kurumda kayıtlı abonelik bilgilerinize ulaşmanız mümkündür. Ayrıca şifre ya da abone numarası girmenize gerek yoktur. Birden fazla aski aboneliğinizin olması durumunda işlem yapacağınız abone numarasını girmeniz gereklidir.

 

2 yorum

    • Merhaba Ramazan bey. Abone numaranızı yayınlayarak yorup yaptığınız için yorumuna onay vermeden önce abone numaranızı silerek düzenledik. Güvenliğiniz açısından abone numaranızı paylaşmanız siteminde yasaktır. Faturanızla ilgili konuya gelincede. Bu konuyu Aski Genel Müdürlüğü ile görüşmeniz gereklidir. Size bu konuyla ilgili maalesef yardımcı olamıyoruz. Aski ile sitemizin hiç bir anlaşması yoktur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*