Milli Piyango Bilet Sorgulama

Özellikle yılbaşı gecelerinde yapılan çekilişlerle çok miktarda ikramiye dağıtılan Milli Piyango biletlerini kontrol etmek internet sayesinde oldukça kolay hale gelmiştir.

Şansını aramak isteyen binlerce vatandaş aldıkları piyango biletlerine bir ödül çıkıp çıkmadığını önceden gazete sayfalarında yayınlanan listeleri kontrol ederek bulmaya çalışmaktaydı. Ancak gelişen teknoloji ve yaygınlaşan internet ağları ile Milli Piyango bilet sorgulama işlemleri de internet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Milli Piyango bir şans oyunudur. Milli Piyango İdaresi tarafından bastırılmış numaralı biletler halka satılır. İkramiye sayısı ve tutarı bilet satışından önce belirlenir, çekiliş tarihinde kura çekimi ile numaralar çekilir. Bu numaraların bulunduğu biletlerin sahibine belirlenen ikramiye tutarı ödenir.

Halkımızın yoğun talep gösterdiği bu şans oyunu sonuçları kurada çekilen numaralar ve satın alınan bilet üzerindeki numaraların karşılaştırılması ile öğrenilir. Bu karşılaştırma işlemi Milli Piyango bilet sorgulama işlemleri ile online olarak sadece saniyeler içerisinde yapılabilir.

Milli Piyango Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Satın alınan piyango biletini sorgulamak için ilk olarak Milli Piyango İdaresi resmi web sayfasının açılması gerekir.

Sayfaya ulaşmak için mpi.gov.tr internet adresini arama çubuğuna yazmalısınız.

Açılan sayfayı aşağı doğru sürüklediğiniz de Milli Piyango idaresinin düzenlediği diğer şans oyunları ile birlikte milli piyango çekiliş sonuçlarının da olduğu logolu kutucukları görürsünüz. Milli Piyango logosu olan kutucuğa tıkladığınız zaman elinizdeki bileti karşılaştırabileceğiniz sorgulama sayfası açılır.

Çekilişin yapıldığı tarihi listeden seçmeniz gereklidir. Çekiliş tarihini hatırlamıyorsanız biletinize bakmanız yeterlidir, biletin üzerinde çekiliş tarihi de yazar. Tarih girişinden sonra biletinizin üzerinde yazan numarayı alttaki satıra yazıp sorgula butonuna basmanız yeterlidir. Biletinize bir ikramiye çıkıp çıkmadığı ekranda yazacaktır.

Ayrıca bu ekranda ikramiye çıkan tüm şanslı bilet numaralarını ‘matbaa listesi’ yazısına tıklayarak görmeniz mümkündür.

Milli Piyango Ödülleri Nereden Alınır?

Piyango biletlerine çıkan ödülü almak için bir yıl süre verilmiştir. Bir yıl içerisinde alınmayan ödüller zaman aşımına uğrar ve bilet sahibi bu süreyi geçirirse hak talep edemez.

Ödüller miktarlarına göre farklı yerlerden alınabilir. Son üç rakama kadar olan ödüller sabit ya da gezici bayilerden alınabilmektedir. Son 4-5 rakam için verilen ödüller de bu bayilerden talep edilebilir ancak bayilerin bunları ödeme zorunlulukları yoktur bu nedenle müdürlüklere gidilebilir.

1 milyon ve daha fazla tutarda ödüller genel müdürlük tarafından ödenir.

Yüksek meblağlarda ödüller piyango idaresinden çek olarak alınıp bankada bozdurulabilir ya da hesabınıza nakit olarak aktarılması istenilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*