Çalışma İzni Sorgulama

Çalışma İzni Sorgulama

Çalışma izni sorgulama işlemi; ülkemizde çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin ya da yabancı bir ülkede çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının bu ülkelerde çalışabilmek için yaptıkları başvuruların sonucunu öğrenmek amacı ile internet üzerinden yapabilecekleri bir sonuç öğrenme işlemidir.

Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye’ de bir işyerinde çalışabilmeleri için izin almaları zorunludur. Aynı şekilde yurtdışında bir işyerinde çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının da bu ülkelerde çalışabilmeleri için izin almaları gereklidir. Bu izinler ülkemiz için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından, diğer ülkeler için gidilecek ülkenin konsolosluklarından alınmaktadır.

Başvurular gerekli yerlere istenilen evrakların teslim edilmesi ile yapılır. Kişinin bireysel olarak ya da çalışacağı firma tarafından yapılan başvuru için bir dosya oluşturulur ve işverene ya da kişiye bir evrak numarası tahsisi edilir. Bu evrak numarası çalışma izni sorgulama işlemi için gereklidir, kaybedilmemelidir. Başvurular kurumlara direkt olarak müracaat edilerek yapılacağı gibi internet üzerinden de kolaylıkla yapılabilmektedir.

Başvurularda kişi bir şirket için değil, kendisi bireysel olarak çalışacak da olsa ‘kendi nam ve hesabına çalışan yabancı’ olarak giriş yapmalıdır.

Çalışma İzni Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ülkemiz ya da farklı ülkelerde çalışmak için yapılan başvuruların hepsi internet üzerinden Aile Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığı sayfasından takip edilebilir. Bunun için arama motorlarında ‘çalışma izni sorgula’ yazıldığında çıkan bakanlık sayfası bağlantıları kullanılabilir.

Ayrıca ‘izinsorgula.ailevecalisma.gov.tr’  bağlantısı adres çubuğuna yazılarak sayfa direkt olarak açılabilir.

Açılan çalışma izni sorgulama sayfasına başvuru türü, yabancı kimlik numarası ve bakanlık tarafından tahsisi edilen belge numarası yazılarak sorgulama işlemi yapılıp başvuru sonucu öğrenilebilir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler sorgulama izinlerini e-devlet sistemi üzerinden de öğrenebilirler. E-devlet şifresi ve kimlik numarası ile giriş yapılan sistemde açılan ilk sayfada bulunan arama satırına çalışma izni sorgulama yazıldığında aşağıda bir liste açılacaktır. Bu listeden Çalışma Bakanlığının olduğu satır seçilir, açılacak olan bakanlık sayfasında gerekli bilgiler doldurularak arama sonucu öğrenilebilir.

Çalışma izni sorgulama işlemini sadece kişi kendisi değil, kişinin çalışacağı kurum da yapabilmektedir. Başvuru kayıt işlemleri aşamasında kuruma verilen evrak numarası ve kurumun SGK’ ya kayıtlı olduğu işyeri numarası girilerek sorgulama işlemleri daha önce belirtilen şekillerde yapılabilir.

İnternet üzerinden başvuru yapılırken kullanılan Çalışma Bakanlığı bağlantı adreslerinden de sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için sayfanın sol alt tarafında bulunan sorgulama seçeneği kullanılabilir.        

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*