Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Karayollarında seyreden her ehliyetli ya da ehliyetsiz sürücü trafik cezalarına mağruz kalabilir. Can ve mal güvenliğini sağlamak insanlara daha iyi ve güvenli yolculuk yapması için Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından trafik kuralları belirlenir. Ve bu kurallar gün geçtikçe değişiklik gösterebilir ve cezalar daha ağır ya da daha hafif olabilir. Trafik cezalarının birden çok sebepleri vardır ve trafik cezası yiyen  herkes bu cezayı ödemek zorundadır. Para cezasının yanı sıra aynı zamanda ehliyet ceza puanıda uygulanmaktadır. Yani bir sürücü ceza yediğinde sadece para cezasına çarptırılmıyor aynı zamanda ehliyetine de ceza puanı işliyor. Ehliyet ceza puanları her yıl silinmektedir. 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşan bir sürücünün ehliyetine 2 ay süreyle el konulmaktadır. Ehliyet ceza puanı sorgulama sistemi sayesinde sürücüler acaba ne kadar ceza puanım var eğer ceza yersem ehliyetim elimden gider mi diye düşünmeyecek ve puanlarını öğrenecekler.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulaması çoğu işlemleri sorgulayabildiğimiz e-devlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bazı işlemleri e-devlet şifresine gerek kalmadan sorgulayabilsek de bu işlemde bir e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. Eğer e-devlet şifreniz mevcut ise hemen sürücü belgenizin ceza puanını öğrenmek için aşağıdaki adrese tıklayınız.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama yandaki adrese girerek e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapınız. Sisteme girişiniz gerçekleştikten sonra karşınıza şöyle bir ehliyet ceza puanı sorgulama sayfası çıkacaktır.

Ehliyet ceza puanı öğrenme

Bu açılan sayfada ceza puanınızı öğrenmek için belge numaranızı, sürücü belgenizin bağlı olduğu il ve ilçeyi seçerek ‘Sorgula’ dediğinizde artık ehliyet ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*