DASK Poliçe Sorgulama

DASK Poliçe Sorgulama

DASK poliçe sorgulama işlemi eviniz ya da işyerinizle ilgili olarak yapılmış olan deprem sigortasının durumu hakkında bilgi almak amacı ile internet üzerinden yapılan bir sorgu işlemidir.

DASK; Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kısaltılmış halidir. Doğal afet sigortaları ülkemizde 17 Ağustos 1999 Marmara depremi sonrasında yürürlüğe konulmuş olan zorunlu deprem sigortasıdır. Kısaca DASK deprem sonrasında oluşabilecek hasarlar karşı yaptırılan bir sigorta türüdür. Deprem, yer kayması, depreme bağlı olarak çıkan yangın, patlama ve tsunami gibi olayların neden olabileceği maddi zararı karşılamak için yaptırılır. Dask ile bina tamamen güvence altına alınır, herhangi bir deprem zararı sonrasında sigorta poliçesinde yazan tutar ve limitler karşılığında mağdurlara nakit ödeme yapılır.

DASK Poliçe Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

DASK poliçe sorgulama işlemi internet üzerinden kolaylıkla yapılabilir, bu sorgulama işlemi dask.gov.tr internet adresinden ya da e-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

İnternet üzerinden ‘dask.gov.tr’ adresinden ayrıca poliçe prim ve bedel hesaplaması işlemleri de yapılmaktadır. Bu sayfada binanın bulunduğu il, ilçe, köy, bina yüzölçümü gibi bilgiler girildikten sonra ödenmesi gereken toplam tutar belirtilmektedir. Var olan dask poliçe sorgulama işlemleri için dask poliçe numarası ve kimlik numarası ile sorgulama işlemi yapılabilir.

DASK POLİÇE SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN LÜTFEN :TIKLAYINIZ

E-devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulamalarda ise kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile girilen sistemde karşınıza çıkan arama çubuğuna dask yazılması halinde altta çıkacak olan mavi bağlantı yazısına tıklanması yeterlidir. Herhangi bir başka bilgi girişi yapılmadan sistem sonucu otomatik olarak karşınıza çıkaracaktır.

Sadece kimlik numarası ve il, ilçe bilgileri ile yapılan poliçe sorgulama işlemleri ile poliçenizin var olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür. Detaylı bilgi edinmek için var olan poliçe numaranızı bilmeniz gereklidir.

DASK Poliçe Detaylı Sorgulama

Dask poliçeniz hakkında detaylı bilgi edinebilmek için dask.gov.tr adresinde bulunan poliçe sorgulama ekranında poliçe numaranızı da isteyen seçeneklerle arama yapmanız gerekir. Bu detaylı arama işlemi sonucunda; poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihi, prim, sigorta bedeli, binanın bulunduğu ada / pafta / parsel, acente gibi diğer bilgileri öğrenebilmeniz mümkündür.

Dask poliçe yenileme dönemlerinde bilgilerinin kontrol edilerek süresi dolmuş poliçelerin yenilenmesi kişilerin görecekleri zararın en aza indirgenmesi ve deprem sonrasında oluşacak zararların karşılanabilmesi için oldukça önemlidir.

Aynı site üzerinden (dask.gov.tr)  eğer sistemde kayıtlı olan ve devam etmekte olan poliçe var ise geçekleşmiş ve maddi zarar görülmüş bir deprem sonrasında hasar kaydı işlemleri de yapılarak geri ödemelerin alınabilmesi mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*