Doğum Parası Sorgulama

dogum-parasi

 Doğum Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Doğum parası, çalışan bayanların doğum yaptığı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli şartları taşıyanlara verildiği, aynı zamanda da iş görememezlik parası olarak geçen halk arasında süt parasıda denilen ücrettir. Hamile olan bir bayan doğumundan sonra doğum parasını SGK tarafından alabilir. Doğum yapan annelerin doğum parasını alabilmeleri için doğumdan önce çalışıyor olmaları doğuma yakın bir süre zarfında doğum iznine çıkmış olmaları gerekmektedir. Eğer hamile bir kadın çalışırken hamilelik süresi yaklaştığında izne çıkmak istemiyorsa kesinlikle doktorundan izin alması gerekmektedir. Doğum yapan annelerin ssk doğum parasını alabilmeleri SSK tarafından belirtilen şartlara uyması gereklidir.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğumdan sonra sizde doğum paranızı SGK’ya başvurarak alabilirsiniz. Doğum parası yukarıda da belirttiğimiz gibi iş görememezlik parası olarak da geçtiği için bunu online olarak internet üzerinden görebiliyorsunuz. E devlet sistemi üzerinden sizde hesabınıza doğum paranız yatmış mı kontrol edebilirsiniz. Sizde hemen doğum parası sorgulamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e devlet sitesine giriş yapınız.

DOĞUM PARANIZ YATMIŞ MI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Açılan adreste e devletin iş görememezlik ödemesi görme başlığı altındaki sisteme giriş yaparak hemen doğum paranız yatmış mı öğrenebilirsiniz. Doğum ücretiniz yatmamış ise SGK’ya başvuru yapınız.

Son Güncelleme : 01.04.2018

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*