MTV Sorgulama

MTV sorgulama, Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebildiği gibi e-Devlet portalından da yapılabilmektedir. İnternetin gelişmesiyle beraber çoğu sorgulama işlemlerini web sayfaları üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Online motorlu taşıtlar vergisi sorgulama nasıl yapılıyor? İşte detaylarıyla beraber aşağıda..

Kamu ya da özel sektörlerin verdiği hizmetlerin daha da gelişmesiyle internet alt yapısı da bir hayli hızla büyüyor. İnsanların işletmelere ya da kamu binalarına giderek ödediği ya da taksitlendirdiği işlemlerin bir çoğu artık internetten hızlıca yapılıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’da vatandaşlara kolaylık sağlamak adına e-Devlet portalı üzerinden ‘Vergi Borcu Sorgulama’ hizmetini sunuyor.

MTV sorgulama yaptığınızda aracınızın herhangi bir motorlu taşıtlar vergisi olup olmadığına kolayca ulaşabiliyorsunuz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden de yapılan bu işlemi biz sizlere e-Devlet kanalından nasıl gerçekleştiğini anlatacağız. Bu sorgulamayla birlikte isterseniz online olarak Motorlu taşıtlar Vergisi borcunuzuda ödeyebilirsiniz.

ARAÇ MTV SORGULAMA VE ÖDEME NASIL YAPILIR?

Araç alanların ilk önce merak ettiği sorulardan biriside aldıkları aracın MTV borcu oluyor. Aracınızın MTV borcunun ödemesini geciktirmeniz faiz işlemesine sebep olduğundan MTV borçlarınızı zamanında ödemeye çalışmalısınız. e-Devlet sisteminden istediğiniz zaman MTV borçlarınızı takip ederek, son ödeme tarihini görüntüleyebilirsiniz.

Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak e-Devlet Gelir İdaresi Başkanlığı ‘Vergi Borcu Sorgulama’ sayfasına ulaşabilirsiniz.

ARAÇ MTV BORCU SORGULAMAK İÇİN: TIKLAYINIZ

Bağlantı üzerinden sayfaya ulaştığınızda e-Devlet giriş bilgileriniz istenecek. Bilgilerinizle giriş yaptığınızda Gelir İdaresi Başkanlığının şöyle bir uyarısı ekranda yer alacak.

Bu hizmet ile, sürekli ve süreksiz yükümlülüklerden kaynaklanan ve süresinde ödenmediği için vadesi geçmiş olan ya da tahakkuk ettiği halde vadesi gelmemiş olan vergi borcu bulunup bulunmadığına dair mükellef bazlı bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Bu uyarı altında ‘Güncel Borçlar’ ve ‘Toplam Borçlar’ seçenekleri yer alıyor. Eğer MTV borcunuzun günü yaklaşmadıysa MTV borcu ‘Güncel Borçlar’ alanında yer almayarak o alanda ‘Borç bilgisi bulunamamıştır’ uyarısı yer almaktadır. Günü gelmemiş MTV borçlarınızıda görmek için ‘Toplam Borçlar’ başlığını seçmelisiniz. Bu başlığı seçtiğinizde Kişiye ait borç listesi yer almaktadır.

MTV borçlarınızı ödemek için Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesini ziyaret edebilir ya da Vergi Dairesine giderek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*