Noter Vekaletname Sorgulama

vekalet-sorgulama

e-Devlet sisteminden bir yenilik daha. Vermiş olduğunuz vekaletnameleri sorgulama özelliği! Türkiye Noterler Birliği e-Devlet sayfası üzerinden kişi vekaletnameleri sorgulama sayfası sayesinde artık hangi isme ne zaman ne için vekalet verdiğinizi ve vekalet veriliş tarihi-vekalet süresi bitiş tarihini görebilirsiniz.

NOTER VEKALETNAME SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Noter üzerinden gerçekleştirdiğiniz bir başka isme sizin adınıza işlemlerinizi halletmesi için verdiğiniz vekaletleri online olarak görebilme şansına sahipsiniz. e-Devlet kapısı tüm vatandaşlara bu hizmeti sağlıyor. Yıllar önce verdiğiniz bir vekalet var ve hatırlamıyor olabilir misiniz? Bu konuda hemen e-Devlet sistemini ziyaret ederek vekalet sorgulama yapmalısınız. Vekalet işlemi sizin için çok önem arz ediyor. Verdiğiniz vekalet detayı sizin adınıza yapılan işlemlerde sizi zora da sokabilir bu yüzden herkese vekalet vermeyin. Ayrıca vekalet verirken kime ne için ne vekaleti verdiğinize dikkat etmelisiniz. Peki noter vekalet sorgulama nasıl yapılır?

Vekaletnameler noter üzerinden gerçekleştiğinden e-Devlet ortamında da Türkiye Noterler Birliği başlığı altında kişi vekaletnamelerinizi görüntüleyeceksiniz. Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapabiliyor olmanız gerekiyor. e-Devlet şifreniz var ya da diğer yollarla giriş yapabiliyorsanız aşağıda size verdiğimiz bağlantıya tıklayınız.

KİŞİ VEKALETNAMELERİ SORGULAMA TIKLAYIN

Bağlantıya giriş yaptığınızda e-Devlet sistemine giriş yapmanız isteniyor. Sisteme giriş yaptığınızda Türkiye Noterler Birliği vekaletname sorgulama sayfası açılacaktır.

noter-vekalet

Sistem açıldığında eğer daha önce bir vekaletname verdiyseniz ‘Vermiş olduğunuz Vekaletnameler’ başlığı altında vekaletleri görebilirsiniz. Noterlik başlığı altında hangi ilçe noterinden vekalet verdiğiniz, yevmiye tarihinde vekaleti verdiğiniz tarih, işlem türünde vekaletin ne tür işlem içerdiği, vekalet bitiş tarihi başlığı altında ise süresi yazacaktır. Sayfada ‘Vekalet Bilgileri’ yazan mavi kutucuğa tıklayarak da vekalet detaylarını göreceksiniz.

Vekalet detayları : Vekalet detaylarında , vekaleti veren kişi adı T.C. kimlik numarası ve vekalet verilen kişi/kurum bilgileri yer almaktadır. Vekaleti kimi zaman işlemlerimizin gerçekleşebilmesi için birden fazla kişiye aynı anda vermemiz gerekebilir. Bu durumda yine o sayfada vekalet verilen kişi/kurumların hepsinin ismini sırasıyla T.C. kimlik numaraları/Vergi numaraları dahil olmak üzere görebilirsiniz.

e-Devlet : 198 / A NOTERLİK İŞLEMLERİNİN ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamında 01/03/2016 tarihinden itibaren vermiş olduğunuz vekaletnameleri görebilirsiniz. Diğer, gerçek veya tüzel kişiler için temsilci vb. olarak verdiğiniz vekaletnameler listelenmemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*