Parsel Sorgulama

Parsel Sorgulama

Türkiye’de bir çok resmi hizmetleri bilgisayar ortamı üzerinden internetten sorgulayabiliyorsunuz. Bu işlemlerden biriside parsel sorgulama. İnternetten akıllı telefon ya da bilgisayar aracılığıyla parsel sorgulama yapabilirsiniz. Devlet’e bağlı sorgulama işlemlerinin çoğunda e-devlet şifresiyle işlem yapabilirken, parsel sorgulama işlemlerinizde e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaz. Rahatlıkla istediğiniz yerin parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Parselin ne olduğunu bilmeyenler için aşağıdaki açıklamayı okuyunuz.

Parsel Nedir?

Parsel imar kanununun 18. maddesine göre ayrılıp sınırlanmış arazi parçasıdır. Parselin tek sahibi olması zorunlu değildir. Bir parselin birden fazla sahibide olabilir. Birden fazla sahibi olabildiği gibi bu sahipler kuruluş, devlet, vakıf da olabilirler. Parselin aynı zamanda bir numarası olur. Bununla ilgili olarak;

Parsel Numarası Nedir?

Parsel numarası bir ada içerisinde bulunan parsellerin her bir adasına 1’den başlayarak verilen numaraya denilir.

Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulama işlemini yapmak öyle tahmin ettiğiniz kadar zor bir işlem değildir. Telefon kullanmayı ya da bilgisayar kullanmayı bilen herkes parsel sorgulamasını yapabilir. Tek yapmanız gereken aşağıdaki tarif edeceğimiz sorgulama işlemini dikkatlice okumak olacaktır. Parsel sorgulama işlemi Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu siteye yazının en altından ulaşabileceksiniz. Siteye ulaştığınızda karşınıza şöyle bir sayfa açılacaktır.

PARSEL SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Sorgulama sayfasına ulaştığınızda açılacak olan sayfa resimdeki örnekteki gibidir. Burada parsel sorgulama işlemini yapmak istediğiniz parsele ait bilgileri girmeniz gerekiyor. Sizden istenen bilgilerse şöyle; İl, İlçe, Mahalle/Köy, Ada, Parsel, bu bilgileri seçtikten sonra sağ tarafta bulunan ‘Sorgula’ butonuna basarak işlemin gerçekleştirebilirsiniz. Bilgileri yanlış girerseniz şöyle bir hata alabilirsiniz ‘Kadastro eşleşmesi bulunamadı’ . Hemen parsel sorgulaması yapmak için yukarıdaki adrese tıklayınız.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*