Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Türkiye’de artık hemen hemen her ailenin aracı bulunmaktadır diyebiliriz. Her aile olmasa da ekonomik durumu normal seviyelerde olan ailelerin bir tanede olsa araçları bulunmakta. Araçlar günlük yaşamda ulaşımlarımızı çok kolay hale getirdiğinden gitmek istenilen her yerde onları kullanıyoruz. Araçların artması hem büyük şehirlerde hemde küçük şehirlerde zamanla trafik sorunu haline gelmeye başlamış durumda. Bu nedenle sürücülerin ve yayaların kesinlikle trafik kurallarına uymaları gerekmektedir. Trafiğin daha hızlı akması ve araçların mesafelerini koruması trafik kazalarını önleyecek sebeplerden birisidir.

Plakadan trafik cezası sorgulama işlemi de teknolojinin gelişmesi ve araçların artmasıyla internet üzerinden sorgulanabilir hale gelmiş durumdadır. Trafik cezalarının araç sahiplerinin evlerine posta ile gönderilmesinde bazı sorunlar yaşanabilmektedir. GİB’in geliştirdiği plakadan trafik cezası öğrenme sayfası sayesinde eğer bir trafik cezanız var ise online olarak size bunu gösteriyor. Aynı zamanda yine aynı sayfa üzerinden borcunuzu kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz. Aşağıda bulunan linke tıkladığınızda GİB’in resmi internet sitesi ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı İle Ödeme’ sayfasına ulaşacaksınız. Sayfada direk olarak kredi kartınızla ödeme yapamazsınız. Öncelikle borcunuzu sorgulamanız gereklidir ve daha sonrasında ödemesini isterseniz gerçekleştirebilirsiniz.

Plakadan trafik cezası sorgulama ve ödeme sayfasında sizden istenilen alanları doldurmalısınız. ‘Plaka’ alanına aracınızın plakasını yazmalısınız. Eğer aracınızın plakası özel plaka ise ‘Özel Plaka’ alanındaki seçeneği ‘EVET’ olarak seçmelisiniz. Bir alt seçenekte ise T.C. kimlik numaranızı yaza Vergi kimlik numaranızı yazmanız isteniyor. En son alanda ise tescil tarihini yazarak işlemi tamamlıyorsunuz ve aşağıda bulunan ‘TAMAM’ butonuna basmanız gerekiyor.

PLAKADAN TRAFİK CEZASI SORGULAMA İÇİN: TIKLAYINIZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*