Posta Kodu Sorgulama

Posta Kodu Ne İşe Yarar?

İnternet sitelerinin bazılarına üye olurken sizden posta kodu isteyebilir buraya yaşadığınız şehrin ilçenin posta kodunu girmelisiniz. Kargo gönderirken ya da mektup gönderirken gönderdiğiniz adresin posta kodunu bilmelisiniz yine burada sizden göndereceğiniz yerin posta kodunu da istemektedir. Her il, ilçe ve bölgenin özel posta kodu bulunmaktadır. Böylelikle bir adrese bir şey göndermek istediğinizde daha kolay ulaşması sağlanır. Bulunduğunuz ilin ya da ilçenin, gönderi yapacağınız il ya da ilçenin posta kodunu bilmiyorsanız internetten adresi girerek öğrenmeniz mümkün.

Posta Kodu Nasıl Öğrenilir?

Türkiye’de posta kodu işlemleriyle ilgili yetkili kurum PTT’dir. Bu doğrultuda bir il ya da ilçenin posta kodunu öğrenmek istediğinizde PTT’nin resmi web sitesinden yararlanabilirsiniz. PTT’nin web sitesinden posta kodunu öğrenmeniz için sayfaya ulaştığınızda şöyle bir alan açılacaktır.

Posta Kodu Nasıl Öğrenilir

Açılan bu sayfada posta kodunu sorgulamanız için sorgulama yapmak istediğiniz İl, İlçe, Mahalle/Köy bilgilerini yazarak mavi renkte olan SORGULA butonuna bastığınızda posta koduna ulaşabilirsiniz. Hemen PTT’nin web sitesinden posta kodu öğrenmek için aşağıdaki adrese tıklayın.

POSTA SORGULAMAK İÇİN: TIKLAYINIZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*