Risk Merkezi Raporu Başvurusu Sorgulama

risk-merkezi-raporu-sorgu

Türkiye Bankalar Birliğinden bir yenilik daha! e-Devlet sistemi ve TBB’den bir ortaklık. e-Devlet sisteminden vatandaşlar artık Risk Merkezi Raporu Başvurusu Sorgulama işlemlerini yapabilecekler. Üstelik risk raporu sorgulaması ücretsiz! Kredi limit ve borç bilgileri veya çek bilgileri rapor başvurusu yapmak için e-Devlet kapısına giriş yapmalısınız.

Kredi Limitimi Nasıl Öğrenir Risk Merkezi Raporu Başvurusu Nasıl Yapabilirim?

Kredi limitinizi öğrenmek ve risk merkezi rapor başvurusu yapmak artık bahsettiğimiz sistem ile çok kolay. Bankaların vatandaşlara sunduğu hizmetlerde biliyorsunuz ki kredi puanı öğrenme işleminde ücret talep edilebiliyor. Artık e-Devlet Türkiye Bankalar Birliği adı altında Risk Merkezi Raporu Başvurusu yaparak bu işlemi ücretsiz gerçekleştirebileceksiniz. Cep telefonunuza gelen SMS yoluyla gelen şifreyi Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Rapor Başvurusu sayfasına yazarak rapor bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Kullandığınız kredinin ana para borcunu kredinizi hangi banka ve finansal kuruluştan kullandığınızı, kullandığınız kredinin ödememiş olduğunuz faiz ve komisyon ücretlerini, çek bilgileri raporunu görmek ve başvuru yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

RİSK MERKEZİ RAPORU BAŞVURUSU TIKLAYINIZ

Bağlantıya tıkladığınızda açılan pencere sizi e-Devlet kapısı giriş alanına yönlendirecektir. Oradan sisteme bilgileriniz ile giriş yaparak işleme devam ediniz. Sistem girişiniz gerçekleştiğinde karşınıza resimdeki gibi bir alan açılacaktır.

kredi-limit-sorgulamaTürkiye Bankalar Birliği Kredi limit ve borç bilgileri veya çek bilgileri rapor başvurunuzu yapmak için;

kredi-limit

Resimde gördüğünüz gibi ekranınızda ‘YENİ BAŞVURU’ seçeneği yer alıyor. Seçeneğe tıklayın ve açılan sayfada rapor türünü seçin;

  • Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu
  • Çek Bilgileri Raporu

Rapor türleri arasından sadece birisini seçebiliyorsunuz. Siz örneğin kredi limit ve borç bilgileri rapor başvurusu istiyorsanız ona tıklayın ve ‘DEVAM ET’ butonuna basın. Yeni açılacak sayfada tekrardan ‘BAŞVUR’ butonuna basarak ilerleyin.

Bu alanda ‘BAŞVUR’ seçeneğine basmadan önce bir bilgi yer alıyor.

e-Devlet : Raporunuz hazırlandığında, yukarıda görüntülenen cep telefonunuza gönderilecek olan şifre ile raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Lütfen telefon numaranızın doğruluğundan emin olunuz. “İletişim Seçeneklerim” sayfasından numaranızı güncelleyebilirsiniz.

‘BAŞVUR’ butonuna basınca;

e-Devlet : Başvurunuz Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne başarıyla iletilmiştir. Raporunuz hazırlandığında SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Sonrasında “Başvuru Bilgileriniz” sayfasından raporunuza erişebilirsiniz.

Bu şekilde bir bilgilendirme mesajı çıkacak. Bilgilendirme mesajının ardından cep telefonunuza bir SMS gelmiş olacak. Artık raporunuz hazır! Şimdi raporunuzu görüntülemek için ekranda yer alan ‘Başvuru Bilgileriniz’ alanına tıklayın ve aynı sayfaya dönüş yapın. Artık raporunuz hazır olduğundan ilk döndüğünüz sayfada ‘Raporu Görüntüle’ seçeneği olacak. Bu alana tıklayınız. Sayfa sizi riskmerkezi.org resmi sayfasında rapor görüntüleme merkezine aktaracak. Karşınıza resimdeki gibi bir alan çıkmış olacak.

rapor-goruntuleme-sayfasi

Cep telefonuna az önce gelen şifresi ‘Rapor Şifresi’ yazan alana yazın ve arından resimdeki metin sizde nasıl gözüküyorsa onu boş kutucuğa girerek ‘Rapor Görüntüle’ butonuna basın. Sayfada bir bilgi yer alacak; Açılacak raporu görüntülemek için sms ile gelen şifreyi girmeniz gerekecek diye, tamam diyerek ilerleyin. ‘Şifre gerekiyor- döküman şifre korumalı. Lütfen şifreyi girin.’ yazan alana cep telefonunuza gelen şifreyi tekrar girin ve gönder diyin. Anlattığımız işlemleri sırasıyla doğru şekilde gerçekleştirdiğinizde artık Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporunuzu görüntüleyebileceksiniz. Raporunuzda hangi bankada kredi kartlarınız var bu kartlarınızın limiti ne kadar? Borçlarınız ne kadar hepsini görebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*