Vergi Borcu Sorgulama

Vergi Borcu Sorgulama

Ülkemizde devletin vatandaşlara karşı sorumlulukları bulunduğu gibi her vatandaşında devlete karşı bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklardan önde gelenlerden bir tanesi de vergi borcu ödemektir. Geliri olan her vatandaş vergi borcu ödemesi gerekmektedir. Vergi borçları her vatandaşın farklıdır ve gelir düzeyine göre belirlenmektedir. Hiç geliri olmayan vatandaşlardan devlet vergi istememektedir. Vatandaştan alınan bu vergiler devletin insanlara daha iyi hizmetler sunabilmesi için yaşamın kolaylaştırılabilmesi için kullanılmaktadır.

Her vatandaşın gelir borcu olabileceği gibi vergi borçları ne kadar onuda öğrenebilirler. Vergi borcu öğrenmek 2 farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan birisi e-devlet üzerinden diğeri ise Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi üzerindendir.

Gelir İdaresi Vergi Borcu Öğrenme

Gelir İdaresinden vergi borcunuza ulaşmak için aşağıdaki adrese tıklayınız.

Vergi Borcu Öğrenme yandaki adrese tıkladığınızda şöyle bir sorgulama sayfası açılacaktır.

 

Açılan vergi borcu sorgulama sayfasında doldurulması gereken T.C kimlik numarası, nüfus cüzdanı seri/no, Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzundan birinin T.C kimlik numarası, Annenizin kızlık soyadının ilk harfi ile ikinci harfini ve güvenlik kodunu yazının ve tamam diyiniz. Artık ne kadar vergi borcunuz var açılan ekranda görebilirsiniz.

E-devlet Vergi Borcu Öğrenme

E-devlet sitesi üzerinden vergi borcunuzu öğrenmek için e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Burada vergi borcu sorgulamak istediğiniz kişinin T.C kimlik numarasını ve e-devlet şifresini yazınız aksi taktirde e-devlet şifresiyle giriş yapılan kişiye ait borç çıkacaktır. Hemen e-devlet üzerinden vergi borcunuza ulaşmak için aşağıdaki adrese tıklayınız.

Vergi Borcu Sorgulama

 

 

31.03.2018 Güncelleme yapılmıştır..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*